Jo Zanders
- Percussie
- Parade
- Meedoen
MetX was de allereerste resident van ICAF, het vermaarde International Community Arts Festival in Rotterdam. Van 29 maart tot 02 april faciliteerden we er workshops, deden interventies in de publieke ruimte, presenteerden de jongerenwerking van onze Fanfakids en sloten het festival af met een concert van de Sheikhs Shikhats & B’net Chaabi in Theater Zuidplein.
Tijdens hun 9de editie met als thema ‘The Sound of Change’, werkte ICAF voor een eerste keer met een Festival Resident. Vier dagen lang presenteerden we er een staalkaart van onze projecten, die tijdens het festival op verschillende locaties en op verschillende manieren werden getoond. De opzet van onze projecten en algemene werking werd nadien ook gedocumenteerd in de thematische publicatie The Sound of Change.
Jo Zanders en Vital Schraenen van BRUiTAL organiseerden in het kader van ICAF23 een reeks workshops rond grooves en beweging in de publieke ruimte, open voor iedereen (muzikant of niet!) die graag eens buiten de lijntjes kleurt. Samen trokken ze op de laatste dag van het festival ook letterlijk de publieke ruimte in, al paraderend, al musicerend, al dansend in de schaduw van een enigmatische verschijning: the New Moon…
Hebben onze steden (nieuwe?) rituelen en vieringen nodig? En indien ja… hoe, waarom, met wie, voor wie? Deze vragen vormden het uitgangspunt tijdens een rondetafel gesprek met andere internationale ICAF-gasten. Samen met hen en het publiek deelden we ervaringen en gingen dieper in op de socio-politieke én artistieke relevantie, de noodzaak en de uitdagingen van participatieve manifestaties binnen hedendaagse, hybride en superdiverse maatschappijen.
Onze jongeren percussie bende is kind aan huis in Rotterdam. De voorbije jaren namen ze al verschillende keren deel aan uitwisselingen met de lokale SKVR Brassbandschool, gevolgd door o.a. optredens op Reggae Geel. Tijdens ICAF bepaalden beide groepen het tempo en ritme van de familiedag met percussie initiaties en concerten op de festivalsite.
Onder de noemer 'Le Mystère des Voix Chaabi' lichten Musicologe Hélène Sechehaye en zangeres Laïla Amezian toe welke rol vrouwen uit de Marokkaanse diaspora spelen bij het doorgeven van traditionele chaabi-muziek. Ze gingen in op volgende onderwerpen: Wat is de populaire chaabi-muziek? Hoe is het genre ontstaan? En welke rol speelden de vrouwen hierin?
Als kers op de taart trad Laïla Amezian op met de Sheikhs Shikhats & B’net Chaabi, een XL-ensemble dat traditionele chaabi-liederen vermengt met jazz en andere urban ethno invloeden. Dit concert op 2 april in Theater Zuidplein vormde ook het orgelpunt van de release tournee voor hun eerste album, uitgebracht op het Zephyrus-label.